Nauka tworzenia opisów ICF

Przed przystąpieniem do korzystania z narzędzi do nauki tworzenia opisów ICF przeczytaj najpierw opis ICF i zasady korzystania z tej klasyfikacji.

  • Idea ICF podkreśla konieczność indywidualnego podejścia do każdej osoby, stąd tworzenie narzędzi do automatyzacji opisów nie jest mile widziane,
  • Dlatego celem przygotowanych narzędzi jest jest edukacja – docelowo wyszkolona osoba powinna poradzić sobie bez nich.
  • Treści zawarte w każdym narzędziu bazują najczęściej na propozycjach z klasyfikacji ICD-11.
  • Opis ICF dla danej osoby i niepełnosprawności może być bardzo rozbudowany. Przyjęto pewien kompromis – pierwsze wersje narzędzi będą mniej rozbudowane.
  • Najczęściej ocenia się funkcjonowanie osoby na skali 0-4 oraz 8-9. Do każdej odpowiedzi 0-4 dołączony jest opis, przy czym jest on uniwersalny (za wytycznymi ICF). Różni badacze podjęli już próby lepszego dostosowania opisów (0-4) do danej niepełnosprawności, np. dodając co praktycznie oznacza dla danej funkcji 0, a co 4. Z uwagi na prawa autorskie opisy te nie mogą być jednak wprost wykorzystane na tej stronie.
  • Nieco nietypowo opis każdego składnika klasyfikacji znajduje się pod skalą 0-9.
  • Po wypełnieniu pól formularza wybieramy najczęściej opcję „Podsumowanie”. Przechodzimy wówczas do strony, gdzie wyświetlane są od akapitu składniki klasyfikacji z numerem i opisem słownym po którym wyświetla się cyfra (kwalifikator; na ile poważny jest problem) wraz z opisem słownym, np.: d140. Czytanie 0. brak problemu. Taki kod można skrócić do postaci: d140.0
  • Nie ma obecnie opcji drukowania Podsumowania, ale można skopiować jego zawartość do edytora tekstów (Ms Word, darmowy Libre Writer) albo wykorzystać mechanizm samej przeglądarki do wydrukowania całej strony internetowej (odpowiednia opcja lub skrót ctrl+p).

 

Lista obecnie dostępnych narzędzi do nauki tworzenia opisów ICF:

  1. Spektrum autyzmu a ICF

 

Post Author: Tomasz Kurzeja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.